W dniu 13 lutego br. w Centrum Edukacji „Oświata” przy Al. Korfantego 141 w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia Mieszkańców, Przyjaciół i Sympatyków Wełnowca-Józefowca „REVITA”.
W pierwszej części omawiano bieżącą działalność Stowarzyszenia, natomiast w drugiej części spotkania gościliśmy niezwykłą osobę: Pana Ignacego Walentego Nendzę – ubiegłorocznego laureata nagrody im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej i kulturalnej, którą otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Katowice z inicjatywy i na wniosek naszego Stowarzyszenia.
Podczas spotkania Laureat złożył podziękowania zarządowi i członkom Stowarzyszenia za nominację. Pan Ignacy przyznał, że nie spodziewał się nagrody ponieważ wśród nominowanych było wiele znakomitości, których działalność znacząco wyróżniła się w mieście Katowice. Pan Ignacy opowiedział o swoim życiu, pasji, pracy i działalności społecznej. A następnie odpowiadał na pytania zgromadzonych.
Dla tych, którzy nie mieli okazji poznać tej wybitnej osobistości, przypominamy najważniejsze fakty:
Pan Ignacy Nendza urodził się i wychował na katowickim Wełnowcu. W wieku 12 lat wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie pełnił różne funkcje – od drużynowego do zastępcy komendanta hufca. Obecnie działa w Komisjach Historycznych Hufca ZHP Katowice i Chorągwi Śląskiej oraz w Harcerskim Klubie Taternickim. Był Wieloletnim instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu, działaczem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i współzałożycielem Harcerskiego Klubu Taternickiego. Wielokrotny uczestnik wypraw himalajskich w latach 70 i 80. W dzieciństwie, podczas indiańskich zabaw poznał Jerzego Kukuczkę, mieszkającego w ościennej dzielnicy Bogucice. Ich losy splotły się w późniejszym czasie ponieważ przez 7 lat pracowali w tym samym zakładzie pracy, a przede wszystkim rozwijali swoją pasję wspinania się po górach i działali w Katowickim Klubie Wysokogórskim.
Nasz laureat mówi o sobie: „Można powiedzieć, że jestem Ślązakiem-obieżyświatem. Od małego cały czas się gdzieś smykałem. Najpierw były Alpy Wełnowieckie – hałdy i tereny po biedaszybach, pomiędzy katowickim Wełnowcem a Bogucicami, góra Dorotka w Będzinie, Beskidy, Sudety, Karpaty i dalej jakoś poszło.”
Dziękujemy bardzo Panu Ignacemu za ciekawy wykład, a wszystkim przybyłym na spotkanie mieszkańcom za udział i ciekawą
dyskusję.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 16 kwietnia 2020.
1 komentarz do “13.02.2020 – Spotkanie z Ignacym Walentym Nendzą”
Możliwość komentowania została wyłączona.